NUNS: Ove godine 18 napada na novinare u Srbiji

U Srbiji je ove godine bilo 18 napada na novinare, od čega devet fizičkih, izjavio je danas predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović predstavljajući bazu podataka o tim napadima.

18. Sep 2014

Reading Time: 2 minutes

NUNSLOGO1U Srbiji je ove godine bilo 18 napada na novinare, od čega devet fizičkih, izjavio je danas predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović predstavljajući bazu podataka o tim napadima.

“Od početka 2014. godine do avgusta, bilo je 18 incidenata, od kojih su devet fizički napadi na novinare, a ostalo su verbalni napadi i napadi na imovinu”, kazao je Obradović na konferenciji za novinare u Beogradu.

NUNS je na konferenciji “Bezbednost i zaštita novinara – poziv na akciju” predstavio bazu podataka napada na novinare u Srbiji sa oko 360 slučajeva od 2008. godine do danas.

Baza je nastala, kako je rekao Obradović, “kao opomena društvu i državi da nema vladavine prava i slobode dok su novinari ugroženi”.

Zamenica šefa Misije Saveta Evrope u Beogradu Nadia Ćuk istakla je da svi napadi na novinare moraju da budu blagovremeno istraženi, a počinioci sudski gonjeni.

Državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Saša Mirković naveo je da je jedan od prioriteta Ministarstva bilo donošenje medijskih zakona kako bi se stvorili preduslovi za novinarsku profesiju.

Član Komiteta za zaštitu novinara pri Savetu Evrope i predstavnik za slobodu medija Evropske federacije novinara Vilijam Horsli ukazao je na značaj međunarodnih dokumenata, interneta, ali i odgovornosti države.

“Živimo u paradoksu. Imamo više slobode govora nego ikada, ali je sloboda medija najmanja u poslednjih deset godina”, ocenio je Horsli.

Predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara, Veran Matić rekao je da baza podataka o napadima NUNS-a važna, ali da je važna i baza Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) kako bi se brže došlo do krivaca.

“Svedoci smo ritualnih ubistava novinara, a nekažnjivost je uzrok brutalnosti napada na novinare”, naveo je on.

Direktor za međunarodnu saradnju Saveza novinara Rusije Timur Shafir istakao je da je tokom sukoba u Ukrajini ubijeno šest novinara, a da u Rusiji nije rešen nijedan od 17 napada na novinare.

“Današnje novinarstvo je lošije nego što je bilo pre nekoliko godina, a oko 30 odsto radnih mesta je nestalo”, kazao je predsednik Hrvatskog novinarskog društva Zdenko Duka.

Učesnici su podsetili i na napad na dopisnika novinske agencije Tanjug Dejana Anastasijevića koji se uključio video-vezom i kazao da se, koliko on zna, ništa ne radi da bi se otkrilo ko ga je napao 2007. godine.

Beta

 

 

Print Friendly, PDF & Email